Photon Energy uczestniczy w otwarciu unikalnej na skalę światową instalacji RayGen łączącej elektrownię słoneczną z magazynem energii.

  • Zlokalizowana w Carwarp w australijskim stanie Wiktoria instalacja składająca się z wysokowydajnej elektrownii słonecznej (PV) o mocy 4 MW oraz długoterminowego magazynu energii cieplnej o mocy 2,8 MW i pojemności 50 MWh (17 godzin) przyłączona jest do sieci West Murray.

  • Photon Energy planuje wdrożyć unikalną technologię RayGen w swoim projekcie rozwijanym w Yadnarie w Australii, który obejmuje instalację PV o mocy 200 MW i magazyn energii o mocy 115 MW.

  • Grupa Photon Energy rozpoczęła strategiczne partnerstwo i ogłosiła inwestycję w RayGen w kwietniu 2020 r., dołączając do grona inwestorów, takich jak m.in. AGL Energy, Equinor Ventures, Chevron Technology Ventures, SLB (nowa nazwa firmy Schlumberger – potentata na rynku usług dla branży naftowej) i Australijska Agencja Energii Odnawialnej (ARENA).  

Amsterdam/Sydney - 8 września 2023 r. - W Carwarp, w australijskim stanie Wiktoria, Photon Energy uczestniczyła w uroczystości oficjalnego otwarcia przez RayGen innowacyjnej instalacji łączącej elektrownię słoneczną z magazynem energii cieplnej.

"Cieszymy się, że możemy świętować otwarcie tej niezwykle innowacyjnej instalacji w technologii RayGen łączącej elektrownię słoneczną i magazyn energii. Jest to ważny kamień milowy w transformacji energetycznej w Australii i nie tylko"- powiedział Georg Hotar, CEO Photon Energy Group. Fakt, że technologia RayGen bezpośrednio rozwiązuje problem nieciągłości w produkcji energii słonecznej z PV umożliwiając dostarczanie energii do sieci zarówno w dzień, jak i w nocy oraz ładowanie magazynu energii z instalacji słonecznej, jak i z sieci, powoduje, że naszym zdaniem ma ona potencjał do wdrożenia na większą skalę i ze swojej strony kontynuujemy rozwój analogicznego projektu o mocy 200 MW w Yadnarie w południowej Australii” – dodał.

"Cieszymy się, że możemy świętować to ekscytujące wydarzenie wraz z Photon Energy, ważnym partnerem i inwestorem w RayGen. Przedstawiciele Photon Energy uczestniczyli w komitecie sterującym projektem Carwarp i zapewnili nieocenione wsparcie merytoryczne podczas jego realizacji. Po uruchomieniu tej instalacji wraz z Photon Energy możemy skupić się na realizacji innych naszych projektów, w szczególności tego zlokalizowanego w Yadnarie " - powiedział Richard Payne, CEO firmy RayGen.

Instalacja RayGen w Carwarp przyłączona jest do sieci w West Murray i obejmuje elektrownię słoneczną (PV) o mocy 4 MW i magazyn energii cieplnej o mocy 2,8 MW i pojemności 50 MWh (17 godzin) 

Szacuje się, że elektrownia przyczyni się do redukcji emisji CO2 o około 10 000 ton rocznie i wyprodukuje czystą energię wystarczającą do zasilenia około 1 000 domów w australijskim stanie Wiktoria.

W ramach pipeline projektów Photon Energy o łącznej mocy 1,2 GWp rozwijany jest projekt w technologii RayGen zlokalizowany w Yadnarie na półwyspie Eyre w południowej Australii. Obejmuje on instalację PV o mocy 200 MW i magazyn energii o mocy 115 MWP (do 24 godzin). Photon Energy ma nadzieję podjąć finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą projektu Yadnarie do połowy przyszłego roku.

Grupa Photon Energy rozpoczęła strategiczne partnerstwo i ogłosiła inwestycję w RayGen w kwietniu 2020 r., dołączając do grona inwestorów, takich jak m.in. AGL Energy, Equinor Ventures, Chevron Technology Ventures, SLB (nowa nazwa firmy Schlumberger – potentata na rynku usług dla branży naftowej) i Australijska Agencja Energii Odnawialnej (ARENA).

Równolegle z dewelopmentem projektów w technologii RayGen, począwszy od kwietnia 2020 r. Photon Energy Group uczestniczyła w kilku rundach inwestycyjnych w RayGen, utrzymując swój udział w kapitale tej innowacyjnej firmy na poziomie 7,6%.

O Photon Energy – photonenergy.com

Photon Energy Group dostarcza energię słoneczną i czystą wodę na całym świecie. Od momentu powstania w 2008 roku firma zbudowała i uruchomiła elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 140 MWp i obecnie posiada w swoim portfolio instalacje o łącznej mocy 123,4 MWp. Obecnie Photon Energy rozwija projekty o łącznej mocy 1,2 GWp w Australii, na Węgrzech, w Polsce i Rumunii oraz świadczy usługi technicznego utrzymania (O&M) dla instalacji fotowoltaicznych o mocy około 540 MWp na całym świecie. Poprzez w pełni zależną spółkę Lerta SA, Grupa Photon Energy posiada koncesje na obrót energią elektryczną w Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Rumunii i Serbii. Lerta jest również trzecim co do wielkości agregatorem usług DSR świadczonych dla PSE S.A. (operatora sieci przesyłowej w Polsce) z zakontraktowaną mocą 134 MW na 2023 r., a poprzez wirtualną elektrownię (VPP) agreguje wytwórców i odbiorców energii o łącznej mocy prawie 300 MW. Ina główna linia biznesowa grupy - Photon Water - dostarcza rozwiązania w zakresie czystej wody, w tym usługi uzdatniania i rekultywacji, a także rozwoju i zarządzania studniami i innymi źródłami wody. Photon Energy N.V., spółka holdingowa Photon Energy Group, jest notowana na giełdach w Warszawie, Pradze i Frankfurcie, jak również na wiodącej, niemieckiej platformie transakcyjnej XETRA. Siedziba firmy znajduje się w Amsterdamie, a biura znajdują się w Australii i kilku krajach w Europie.

O RayGen– raygen.com

RayGen jest australijską spółką technologiczną wspieraną przez Equinor, AGL Energy, Photon Energy Group, SLB, Chevron Technology Ventures i Australijską Agencję Energii Odnawialnej (ARENA). Innowacyjna rozwiązanie RayGen łączące instalację słoneczną z magazynem energii cieplnej zostało zaprojektowane i wyprodukowane w Melbourne w Australii i jest chronione sześcioma patentami.

Kontakt dla mediów

Martin Kysly
Head of Marketing and Corporate Communications
Tel. +420 774 810 670
E-mail: martin.kysly@photonenergy.com

Kontakt dla inwestorów

Joanna Rzesiewska
Investor Relations Manager
Tel. +420 777 486 464
E-Mail:  joanna.rzesiewska@photonenergy.com

Používáním těchto stránek souhlasíte s užitím souborů cookies.

Rozumím

Join our Newsletter

The copy needed. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean euismod.

Amdgkas dkagd kaghd…

This site is protected by reCAPTCHA and the Google
Privacy Policy andTerms of Service apply.